The list of Academic Awards winners

By
April 20, 2011

Mills College will be recognizing over 100 students for their exceptional work in writing, creating, performance and scholarship at the Academic Awards Convocation in the Littlefield Music Hall on Monday, April 25.

For more information about the Awards Convocation, you can contact the Provost at provost@mills.edu.

Check out the list of Academic Awards winners below:


Eugene Trefethen Award
Cheryl Sundheim

Karen Koshak Prize
Anita Lopez

Phi Beta Kappa Society
Madeleine Anderson
Christie Frakes
Rachel Girouard
Kiya Komaiko
Aliza Rood
Robin Roth
Cheryl Sundheim
Margaret Cook
Tova Osborne
Jennifer Peart
Margaret Kaye

Fulbright Award
Julia Chandler

Mary Laughlin Beardmore Award
Meri Page

Eleanor Crume Prize in Ceramics
Kristin Palmblad
Grace “Ty” Searing

Dhaemers Art History Award
Kathryn Humphrey

Ralph DuCasse Endowed Scholarship
Kellesimone Waits

Herringer Prize for Excellence – Art History
Jennifer Benitez
Ellen Newton
Jennifer Nicholson
Patrisia Spezzaferro

Herringer Prize for Excellence – Art Studio
Anna Basalaev-Binder
Aarika Martin
Jennifer Peart
Alysson Raymond

Wellhausen Family Award
Christine Shea

Caryl Parker Haskins Prize
Virginia Fung
Rasheedah Godfrey
Erin Gutilla
Stephanie Summers

Vera Long Prize
Dani Extrum-Fernandez

Bruce McCollum Prize
Dani Extrum-Fernandez

Rosalind Keep Book Art Award
Weyam Ghadbian

The Alie Ogbum Jackson Barry Prize
Seham Afaghani

Scheffler Junior Scholar Award
Amanda Humphrey

Dance Department Innovator Award
Judene Small

E.L. Wiegand Foundation Award – Departmental Excellence
Kristine Anderson

E.L. Wiegand Foundation Award – Outstanding Leadership and Departmental Excellence
Jochelle Perena

E.L. Wiegand Foundation Award – Outstanding Leadership
Nzinga Woods

Dance Department Merit Award – Performance
Alana Giannotta-Ortiz

Dance Department Merit Award – Performance and Choreography
Magee Page

Dance Department Merit Award – Scholarship
Kate McGinity
Omicron Delta Epsilon
Chiara Coombs
Ciera Cummings
Aida Diaz Nunez
Rebecca Feruson
Maritess Magtanong
Daisy Medina
Lillian Miller
Tova Osborne
Lakshmi Poti
Ashley Ramirez
Robin Roth
Marjan Soleimanieh
Katherine Whiting
Anne Wittig

Marion Ross Merit Scholarship
Jaia Orient

Jane Bowyer Award for Excellence in Undergraduate Teacher Education
Brennan Miller

Joan Henry Endowed Scholarship
Elizabeth Mulcahy-Morgan

Amanda Davis Thesis in Fiction Prize
Jennifer Massoni

Amanda Davis Thesis in Fiction Honorable Mention
Kellie Parkinson Landrum

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Graduate Fiction
Mia DeBono

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Fiction
Tara Nelson

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Honorable Mention Fiction
Ashley Shaffer

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Creative Nonfiction
Veronica Philipsborn

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Honorable Mention Creative Nonfiction
Jules Shendelman

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Graduate Creative Nonfiction
Shareena Clark

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Graduate Honorable Mention Creative Nonfiction
Shay Belisle

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Critical Essay
Kristen Skjonsby

Ardella Mills Prize for Literary Composition: Graduate Critical Essay
Jennifer Massoni

English 001 Essay Prize
Lora Chau Davis

English 001 Essay Prize Honorable Mention
Marita Fodor

Journalism Prize
Lauren Soldano

Journalism Prize Honorable Mention
Bonnie Horgos

Mary Merritt Henry Prize
Jackqueline Frost

Mary Merritt Henry Prize – Graduate
Aichlee Bushnell

Mary Merritt Henry Prize – Graduate Honorable Mention
Lyall Harris

Marion Hood Boess haworth Prize – Graduate Young Adults Prize
Learkana Chong

Marion Hood Boess Haworth Prize – Graduate Honorable Mention
Shareena Clark

Outstanding Scholar
Weyam Ghadbian

Spirit of Dolores Huerta Prize
Gloria Huerta

Reaching Beyond Award
Shunkila Black Calf

Germaine Thompson Prize
Margaret Cook
Susan Luneburg
Nora Thomas

Lawrence Shrader Prize
Sahar Momand
Pi Sigma Alpha
Nicole Beckerman
Hadley Clarke
Katrina Corbosiero
Rachel Gregg
Courtney Lewis
Jaia Orient
Kit Turner

Anne Hummel Sherrill Merit Scholarship
Breana Montgomery
Jessica Walker

Reynold M. Wik Prize
Connie Payne

Phi Alpha Theta
Deborah Barragan
Zoe Byrne
Victoria Garcia
Ashley Heine
Jenny Hoang
Alyssa House-Thomas
Rachel Jackler
Katherine Johnson
Brianna Marron
Angela Moffett
Breana Montgomery
Anna Moreno
Allison Morris
Ellen Newton
Lauren Overmier
Connie Payne
Erin Poole
Hazel Rogers
Jesica Stewart
Desirae Tongco
Lindsay Tracy
Jessica Walker
Melanie Weston

Institute of Civic Leadership Graduate
Mikal Hemingway
Amelia Lopez
Rebecca Freeman
Rachel Reyes
Ana Reidy
Laura LeMoon
Ashley Heine
Brianna Marron
Sahar Momand
Emily Schiffer
Alex Fine
Lindsay Goodwin

Lenore Blum Award
Alison Mirin

Helen Pillans Award
Katherine Feeney

Lennox-McEntyre Award
Simon Fishel

Donna Petersen Vocal Prize
Dorothy Berry

Elizabeth Mills Crothers Award
Alex Christie
Evan Adams
Robert Seaback

Flora Boyd Piano Performance Prize
Lona Kozik

Frog Peak Collective Experimental Music Award
Peter Wong
Michael Walker

Maurthea Friedberger Cup
Dorothy Berry

Margaret Lyon Music Student Prize
Drew Ceccato
Christina Stanley
Farley Miller
Ernesto Carcamo-Cavazos

Music Department Community Spirit Award
Jason Harris

Paul Merritt Henry Prize
Daniel Steffey

Gabriela Mistral Prize
Jessica Vazquez

Sociology Student of the Year
Christina Morrow
Kerri Thorp

Anthropology Student of the Year
Margaret Pixley

Zimmer Prize
Alisa Plath

Essay Prize
Veronica Beaty


The list of Academic Awards winners was published on April 20, 2011 in News

Print this page Print this page